چرا حسین بن علی(ع) ماندگار شد؟

▫️دورتر نمی رویم، همین داعش را مشاهده کنید، اعمالش، رفتارش و جنایت هایش! طوری که داعش انسان می کشد و طوری که زجرکش می کند ، با انواع شکنجه ها و آزارها شاید تاریخ کم تر چنین جنایت هایی رو به خود دیده است.

اما داعش اولین و آخرین این نوع رفتارها نیست، کلیسای قرون وسطی، کوره های آدم سوزی هیتلر و هزاران مورد دیگر بودند که انسان ها را هیزم خشم خود می کردند.

در این بین یک نمونه دیگر از خشونت و خوی حیوانیت علیه انسانیت وجود دارد که برای ما مسلمانان بیشتر آشناست، واقعه “کربلا” که انواع جنایت ها در آن مشاهده می شود و اینقدر این جنایت ها شدید بوده است که بعد از گذشت قرن ها همچنان در جلوی چشم ما مجسم می شود.

اما نکته قابل توجه این است که در طول تاریخ بشریت جنایتی که علیه انسان ها انجام شده است در مواردی شدیدتر و بلکه خشن تر از جنایات واقعه کربلا بوده است، سوالی که اینجا مطرح است این است که چرا پس واقعه کربلا این قدر برجسته و ماندگار شده است؟

دیدیم که خشونت و خوی حیوانیت علیه بشریت نکته مشترک جنایت های تاریخی بوده است، اما واقعه کربلا حاوی مواردی است که سایر وقایع خالی از آن بوده است:

-کربلا برای حسین (ع) و یارانش یک انتخاب و خود خواسته بود
-کربلا، آگاهی از سرانجام وحشتناک بود
-کربلا گذشت از عزیزترین و باارزشترین دارایی های دنیوی بود
-کربلا خروج علیه ظلم و استبداد بود
-کربلا نقطه عطف رسوایی ظالم بود
-کربلا یک حرکت تاریخی برای معیار دهی در مورد حق به آزادگان جهان بود

▫️به همین دلیل است که جنس کربلا متفاوت است، متاسفانه امروز در مداحی ها، منابر، روضه ها، و… علت ماندگاری کربلا به حاشیه رانده شده است و تنها از زاویه خشونت و جنایت علیه عاشورائیان به آن نگاه می شود، چنین نگاهی اولویت فرع بر اصل است، ما جهت پویایی جامعه خود و تأثیر واقعه کربلا بر آن نیازمند تغییر نگاه به این واقعه هستیم.

2 دیدگاه دربارهٔ «چرا حسین بن علی(ع) ماندگار شد؟;

دیدگاهتان را بنویسید

کانال علوم‌ سیاسی و تاریخ

اگه علاقمند به مطالب سیاسی و تاریخی هستی در کانال تلگرام ما عضو شو!

عضویت در کانال
بستن